fbpx

Nauka w grupie, bo rozwija językowo i społecznie

Bardzo często rodzice uważają, że najlepszym rozwiązaniem dla ich dziecka są zajęciaindywidualne wierząc, że jeśli nauczyciel poświęca całą swoją uwagę tylko ich dziecku,  skorzysta ono na tym maksymalnie. Niestety tak nie jest.
Właśnie zajęcia indywidualne, które bardzo często polegają na realizacji szkolnego podręcznika „do przodu” lub koncentrujące się na rozwiązywaniu typowo szkolnych ćwiczeń czy testów, hamują rozwój językowy dziecka. Wielokrotnie nawet tzw „piątkowi uczniowie”, którzy trafiają do nas z zajęć indywidualnych, są  biegli w uzupełnianiu ćwiczeń, ale będąc nawet w klasie 5 czy 6 nie potrafią budować własnych zdań i swobodnie się komunikować oraz mają problemy ze zrozumieniem ze słuchu.

Stawiamy na naukę w grupie bo :

✔ zapewnia dzieciom lepszy i szybszy rozwój językowy i nie buduje bariery językowej

Zajęcia grupowe umożliwiają ćwiczenie języka w rozmowach w parach, mniejszych i większych podgrupach. Dzięki temu uczniowie nie przyzwyczają się tylko do jednego akcentu i sposobu mówienia jednej osoby oraz uczą się reagowania na myśli różnych rozmówców. Komunikacja w języku obcym staje się czymś naturalnym.
Zajęcia indywidualne to fantastyczna strefa komfortu, ale nie są to zajęcia dla dzieci, które mają przecież umieć rozmawiać i komunikować się po angielsku na wyjazdach zagranicznych czy później w pracy. Przyzwyczajenie do rozmów tylko z jedną osobą, czyli nauczycielem zajęć indywidualnych, temu nie sprzyja.

✔ motywuje do nauki i inspiruje

Zarówno przedszkolaki  jak i starsze dzieci i młodzież potrzebują towarzystwa rówieśników, interakcji z nimi, różnorodności ćwiczeń i form przekazu wiedzy. W grupie dzieci czują się bezpiecznie, nie  stresują się tak mocno jak w indywidualnym kontakcie z nauczycielem i chętniej biorą udział w różnorodnych grach językowych, co motywuje je do nauki i jest atrakcyjną formą zapamiętywania nowych wiadomości. Zajęcia indywidualne nie dają nauczycielowi tylu możliwości i są mniej atrakcyjne dla dzieci.
Wiemy od naszych uczniów, że fajne koleżanki i koledzy, z którymi można pograć w gry po angielsku czy pożartować na lekcjach, to wspaniały motywator do nauki. 
 

✔uczy negocjacji i współpracy w grupie


 W grupie nawet wybór nazwy drużyny wymaga współpracy i umiejętności negocjacji, nie mówiąc już o wspólnym wypracowaniu rozwiązania problemu czy ustaleniu odpowiedzi grupy w grach typu „Milionerzy”.
Z naszych obserwacji wynika, że nie tylko przedszkolaki, ale nawet młodsze nastolatki powinny jeszcze pracować nad rozwijaniem tych umiejętności, które będą przecież kluczowe w przyszłym życiu zarówno zawodowym jak i osobistym

✔ uczy samodzielności oraz umiejętności podejmowania decyzji i odpowiedzialności za swoje działania, przygotowując w ten sposób do przyszłej pracy

 Już obecnie pracodawcy narzekają na pokolenie młodych , którzy mają problemy z  samodzielnością i przejęciem inicjatywy w pracy. Są po prostu nauczeni prowadzenia za rękę oraz tego, że mają wszystko podane na przysłowiowej tacy i boją się porażki. Czyż nie tego właśnie uczą się dzieci na zajęciach indywidualnych?

Call Now Button+48 502 38 22 18